Texas Business and
Technology Educators Association

 

History of TBTEA
Chartered in 1952

  PRESIDENTS HONOREES
2017 - 2018 Cathy J. Scott
TBTEA
 
2016 - 2017 Donna Crook
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Susan Otto (Rookie)
Davis High School
Wanda Higgins (Secondary)
MacArthur High School
Cathy Scott (Post Secondary)
Navarro College
Carol Wright (Collegiate)
Stephen F. Austin State University
James Young (Supervisor)
LaPoynor ISD
James Nevarez (Technology Support)
San Marcos ISD

HALL OF HONOR
* * *
Marilyn St. Clair
Weatherford College
2015 - 2016 Karen May
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Marc Hamil (Supervisor)
Canyon ISD

HALL OF HONOR
* * *
Karen May
Retired
2014 - 2015 Cheryl Mallan
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Marilyn St. Clair (Post Secondary)
Weatherford College
2013 - 2014 Cheryl Mallan
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Donna Crook (Secondary)
LaPoynor High School
2012 - 2013 Dan Blier
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Jeanie McCormick (Secondary)
Ropes ISD
Karen May (Post Secondary)
Xxx
Teno Sigmon (Supervisor)
Uplift Peak Preparatory
Clay Osborn (Technology Support)
Xxx

HALL OF HONOR
* * *
Barbara Leschber
Retired
2011 - 2012 Karen May
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Jaclyn Paschel (Rookie)
Highland Park ISD
Dan Blier (Secondary)
Peak Preparatory Academy
Michael Schaefer (Supervisor)
Blinn College
Scott Firenza (Technology Support)
Monterrey High School

HALL OF HONOR
* * *
Marilyn St. Clair
Weatherford College
2010 - 2011 Janet Flusche
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Trista Presley (Rookie)
Frenship High School
Jennifer Ann McClendon (Secondary)
Sundown High School
Joe Barnett (Technology Support)
Xxx

HALL OF HONOR
* * *
Bettie J. Curtis
West Orange Cove ISD
2009 - 2010 Ann Wilson
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Candace Wilkins (Rookie)
Frenship High School
Barbara Leschber (Secondary)
Taylor High School
Karen May (Post Secondary)
Blinn College
Buddy L. Davis (Supervisor)
LaPoynor High School
Susan Wind (Technology Support)
Xxx
2008 - 2009 Michelle Kirkland
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Angel Boyles (Rookie)
Frisco ISD
Janet Flusche (Secondary)
Frenship High School
Penny Singleton (Supervisor)
Vidor ISD

HALL OF HONOR
* * *
Joyce Rowe
Monterrey High School
Mildred Woerndel
Seguin High School
2007 - 2008 Sherrell Wheeler
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Mona Fannon (Secondary)
Borger ISD
Mazie Will (Collegiate)
Sul Ross State University
Pasewark, LTD
(Distinguished Service Award for Outstanding Contributions by a Business)


HALL OF HONOR
* * *
Davod Loper
Trinity Valley Community College
2006 - 2007 Mona Fannon
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Krista Scott (Rookie)
Frenship ISD
Annette McArthur (Secondary)
Xxx
Sherrell Wheeler (Post-Secondary)
Frank Phillips College
Duane Jacobs (Administrator)
West Texas A&M University
2005 - 2006 Paula Prior
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Lisa Dudding (Secondary)
Coronado High School
Karen Bean (Post-Secondary)
Blinn College
David Loper (Administrator)
Trinity Valley Community College
Tech Prep, Region 17
(Distinguished Service Award for Outstanding Contributions by a Business)
2004 - 2005 David Loper
TBTEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Elisha Reese (Rookie)
Frenship High School
Debra Ball (Secondary)
Corsicana High School
Diane Bridges (Post-Secondary)
Xxx
Ann Wilson (Collegiate)
Stephen F. Austin State University
2003 - 2004 Gay Vick
TBTEA
 
2002 - 2003 Sandy DuBose
TBTEA
 
2001 - 2002 Gary L. Schepf
TBTEA
 
2000 - 2001 Paula Weldon
VOETAT/TBTE

Cindy Miller
TBEA
 
1999 - 2000 Leta Cornelius
VOETAT/TBTE

Dr. Carolyn Ashe
TBEA
 
1998 - 1999 Leta Cornelius
VOETAT/TBTE

Joyce Rowe
TBEA
 
1997 - 1998 Ernie Hernandez
VOETAT/TBTE

Donna Kvapil
TBEA
 
1996 - 1997 Tyanna Hereford
VOETAT/TBTE

Dr. Marsha Bayless
TBEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***


HALL OF HONOR
* * *
Gary Schepf
Nimitz High School
1995 - 1996 Pat Wetzel
VOETAT/TBTE

Marilyn St. Clair
TBEA
 
1994 - 1995 Johnnie Wright
VOETAT/TBTE

Sallye Ortiz
TBEA
 
1993 - 1994 Lucy Ybarra
VOETAT/TBTE

Dr. Betty Johnson
TBEA
EDUCATOR OF THE YEAR
***
Gary Schepf
(Secondary)
Nimitz High School
1992 - 1993 Sandy DuBose
VOETAT/TBTE

Janis Hutchins
TBEA
 
1991 - 1992 Pat Woodard
VOETAT/TBTE

Gary L. Schepf
TBEA
 
1990 - 1991 Pat Woodard
VOETAT/TBTE

Dr. Kenneth Brown
TBEA
 
1989 - 1990 Sue Ella Foster
VOETAT/TBTE

Billie Duncan
TBEA
 
1988 - 1989 LaDean Houck
VOETAT/TBTE

Dr. Annice Elliott
TBEA
 
1987 - 1988 Dot Park
VOETAT/TBTE

Dr. Mary Joyce Burnett
TBEA
 
1986 - 1987 Patricia Satterfield
VOETAT/TBTE

Dale Westfall
TBEA
 
1985 - 1986 Nita Griffin
VOETAT/TBTE

Sadie Smallwood
TBEA
 
1984 - 1985 Shirley Chenault
VOETAT/TBTE

Dr. Marlin Young
TBEA
 
1983 - 1984 Mary Jay Norton
VOETAT/TBTE

Jean Hoffman
TBEA
 
1982 - 1983 Jo Watts
VOETAT/TBTE

Betty Walker Woods
TBEA
 
1981 - 1982 Eldoras B. Jenkins
VOETAT/TBTE

Dr. Sam Murphy
TBEA
 
1980 - 1981 Janell Trees
VOETAT/TBTE

Cecil L. Reynolds
TBEA
 
1979 - 1980 Gay Sweet Harris
VOETAT/TBTE

Mary Lee Lanik
TBEA
 
1978 - 1979 Bobbie White
VOETAT/TBTE

Dr. James Gilmore
TBEA
 
1977 - 1978 Doris Mock
VOETAT/TBTE

Juanita Sloan
TBEA
 
1976 - 1977 Wanda Insall
VOETAT/TBTE

Eldoras Jenkins
TBEA
 
1975 - 1976 Edna Cox
VOETAT/TBTE

Dr. W. E. Perkins
TBEA
 
1974 - 1975 Nelda Jobe
VOETAT/TBTE

Bernice Reynolds
TBEA
 
1973 - 1974 Joyce Crow
VOETAT/TBTE

Franklin L. Kocian
TBEA
 
1972 - 1973 Marie Maddox
VOETAT/TBTE

Lola Dawkins
TBEA
 
1971 - 1972 Louise Price Tye
VOETAT/TBTE

Clara Francis Martin
TBEA
 
1970 - 1971 Mary Beth Hutson
VOETAT/TBTE

Betty Friesinger
TBEA
 
1969 - 1970 Bob Deputy
VOETAT/TBTE

not available
TBEA
 
1968 - 1969 Georgie Lou West
TBEA
 
1967 - 1968 Dr. M. Arthur Allee
TBEA
 
1966 - 1967 Ruth Hicks
TBEA
 
1965 - 1966 Dr. Roland Johnson
TBEA
 
1964 - 1965 James B. Johnson
TBEA
 
1963 - 1964 Wade Hatrick
TBEA
 
1962 - 1963 Fannie Reeves
TBEA
 
1961 - 1962 Loyce Adams
TBEA
 
1960 - 1961 not available
TBEA
 
1959 - 1960 Jessie Sim
TBEA
 
1958 - 1959 Marjorie Keaton
TBEA
 
1957 - 1958 Avis Deaver
TBEA
 
1956 - 1957 Virginia Long
TBEA
 
1955 - 1956 R. L. Higginbotham
TBEA
 
1954 - 1955 Dr. Faborn Etier
TBEA
 
1953 - 1954 Velma Parker
TBEA
 
1952 - 1953 Ruth Fetterman
TBEA